1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
محصولات مبلغ فاکتور
0 تومان 0
نمایش سبد خرید نمایش محصولات

تلفن تماس

 

شماره تماس همراه:

09196600305

09196600502

شماره تماس فروشگاه:

04532828090

فهرست محصولات

تبلیغات بنری

instagram shekariran

telgram shekariran com

aparat logo shekariran

camp88 binoculars

camp88

نرخ ارز، طلا، نقره

آمار سایت

اطلاعاتی در مورد دوربین تفنگ

منظور از اعداد درج شده روی دوربین چیست؟؟؟ (برای مثال :8x32 -4 )

این اعداد مختص دوربین های رو تفنگی نیست و در تمام ابزار نوری که عملکرد دوربین را دارند به کار می روند و ما قصد داریم اطلاعات مختصری در این مورد در اختیار شما عزیزان قرار دهیم;


منظور از عدد 4 : بیانگر مینیموم توان بزرگ نمایی دوربین میباشد،یعنی در حالت معمولی دوربین اشیاء را 4 برابر بزرگتر نشان میدهد.

منظور از عدد 8 : بیانگر ماکزیمم توان بزرگنمایی دوربین میباشد،یعنی دوربین در بالاترین قدرت خود اشیاء را 9 برابر بزرگتر نشان میدهد.

منظور از عدد 40 : قطر عدسی شئی دوربین ما به میلی متر میباشد.


اما فرق دوربین   4x32با دوربین 3-9x32 در چیست؟؟؟


دوربین 4x32 از نوع زوم ثابت است و دوربین 3-9x40 با زوم یا توان بزرگنمایی متغیر.

چه رابطه ای بین قطر لنز و بزرگنمایی دوربین وجود دارد؟؟؟

بسیار مهمه که موقع خرید دوربین نباید فکر کنیم هر دوربینی که قدرت بزرگنمایی بالاتری داره بهتره، قدرت بزرگنمایی یا زوم بیشتر یعنی نیاز به نور بیشتر و به همین دلیله که در دوربین های با قدرت متغییر هر چه قدرت دوربین رو بیشتر کنیم تصویر ما تاریکتر یا سایه ها بیشتر میشوند و هر چه بخواهیم در زوم بالا کیفیت تصویر رو ثابت نگه داریم باید به نسبت قطر لنز شئی رو افزایش بدهیم ; چون اینکار اجازه ورود نور بیشتری را به داخل دوربین میدهد.پس بین این اعداد رابطه ای هست که مارو از نحوه و کیفیت تصویر دوربینمون با خبر میکند.


انتخاب دوربین بر اساس نیاز :
برای شکار و تیراندازی معمولی دوربین های روی اسلحه با قدرت بین 6-4
برابر مناسب هستند. دوربین های روی اسلحه با توان بین 9 تا 12 برای تیراندازی در فواصل طولانی و توان 20 برای تیراندازی به اهداف ثابتی که حرکت ندارند مثلا هدف های کاغذی خیلی خوب هستند. بر خلاف خیلی از عقاید اشتباه،هرچه دوربین شما قدرت بالا تری داشته باشد شما منطقه کمتری از هدف خود را مشاهده میکنید.

مثلا فرض کنید دوربین اسلحه شما آنقدر قوی هست که میتوانید از 30 متری یک کفشدوزک رو که داره روی ساقه یک گیاه بالا میره ببینید. خب این موضوع خیلی خوبه اما حالا اگر کفشدوزک از یک ساقه به ساقه بپرد باز هم قابل دید هست؟؟؟

مسلما نه . چون شما آنقدر زوم کردید که فقط یک نقطه را که کفشدوزک در آنجا بوده رو میبینید و نمیتوانید منطقه زیادی از مسیر حرکتی آن یا چیزی که اطرافش هست را ببینید.

خب آیا برای یک شکارچی که معمولا با اهداف متحرکی که ممکنه ناگهان خیلی هم سریع حرکت کنند سرکار دارد این مقدار قدرت خوبه ؟؟؟

!!!! پس فراموش نکنید !!!!

((((((((((((((((((((((( که زوم بیشتر یعنی از دست دادن میدان دید بیشتر ))))))))))))))))))))))

 

انواع رتیکل و مفهوم و اهمیت آن (همان بعلاوه ای داخل دوربین) و در این قسمت به شرح دو نوع از رتیکل ها میپردازیم :

رتیکل های ساده یا معمولی     -------    رتیکل های دوپلکس      ---------       رتیکل های Mil Dot

در قدیم الایام این بعلاوه را از نخ ابریشم یا تار انکبوت می ساختند اما امروزه آنها را از تارهای فلزی خیلی نازک می سازند و یا روی عدسی حکاکیشون میکنند. در نوع رتیکل های ساده شما چیزی نمیبینید جز دو تا خط که با هم زاویه نود درجه ساختن

رتیکل ساده :
این نوع از رتیکل برای تیراندازی روی هدف کاغذی خوبه و فقط میشه موقع خرید بین ضخامت خط ها انتخاب کرد،چون برای هدف کاغذی بهتر جواب میدهند. معمولا داخل دوربین ها یک لوله دیگرهم قرار دارد که بهش میگن لوله ارکتر.این رتیکل ها داخل آن لوله هستند که وقتی ما دوربین رو تنظیم میکنیم در حقیقت داریم با دو تا پیچ اون لوله رو جابجا میکنیم.

رتیکل دوپلکس :
همانطور که میبینید توی این نوع رتیکل خطوط در ابتدا ضخیم هستند و وقتی به هم میرسند خیلی نازک میشوند. این ضخامت باعث میشود بتوانیم اهدافی که در پس زمینه تاریک و تیره هستند رو راحت تر هدف یابی کنیم. چه بسا شما در این شرایط آن قسمت نازک رتیکل رو اصلا نبینید، قسمت نازک تر هم به ما امکان بالا بردن دقت در تیراندازی مان را میدهد و باید عرض کنم این نوع رتیکل خیلی محبوب میباشد.

رتیکل میل دات  

فوکوس در دوربین های تفنگی :

بزارید با یک مثال شروع کنیم ، فرض کنید داریم با یک دوربین اسلحه و یک دوربین عکاسی به یک آهو نگاه میکنیم و میخواهیم عمل فوکوس رو انجام دهیم. در دوربین عکاسی هدف از فوکوس اینه که ما شفاف ترین و تمیز ترین تصویر از آهو رو ببینیم اما در دوربین اسلحه ما میخواهیم شفاف ترین و تیز ترین تصویر را نه از آهو بلکه از رتیکل دوربین ببینیم. این خیلی خیلی مهمه و توی تیر اندازی دقیق خیلی به ما کمک میکنه. به خاطر همین هم شما وقتی با دوربین عکاسی کار میکنید بسته به فاصله دوربین تا جسمی که میخواهید ازش تصویر بگیرید مدام فوکوس رو تغییر میدید اما در دوربین اسلحه ما یکبار دوربین رو از سمت لنز چشمی فوکوس میکنیم ( با چشم خودمون تطابق میدیم ) و بعد تقریبا تا زمانی که کسی اونو تغییر نده یا شخص دیگری نخواهد از دوربین استفاده کند تنظیموشو عوض نمیکنیم. پس هدف از فوکوس کردن دوربین اسلحه اینه که ما وقتی داخل دوربین رو میبینیم ،رتیکل رو تار و سایه دار نبینیم بلکه اونو واضح و روشن ببینیم. اما چطور اینکارو بکنیم؟ خیلی ساده است. دوربین رو بگیرید سمت یک سطح سفید و روشن،زیاد داخل دوربین رو نگاه نکنید چون چشم خودکار خودشو تصحیح میکنه و ما نمیخواهیم که این اتفاق بیافته. خیلی سریع داخل دوربین رو نگاه بندازید و ببینید آیا رتیکل واضحه یا نه؟؟؟ ( چشم باید همیشه موقع نگاه داخل دوربین پنج تا ده سانتی متر فاصله داشته باشه ) اگر واضح بود که نیازی به تنظیم اضافی نیس ولی اگر نبود اونقدر پیچ تنظیم فوکوس رو تنظیم کنید و اینکارو تکرار کنید تا رتیکل رو واضح و پر رنگ ببینید.

پارالکس چیست؟؟؟


خب مطلبی که در مورد فوکوس گفتیم را در نظر بگیرید، حالا اگر ما بخواهیم علاوه بر فوکوس دوربین اسلحه فوکوس دوربین عکاسی رو هم به دوربین اسلحه مان اضافه کنیم دوربین ما دارای یک پیچ تنظیم دیگه در قسمت لنز چشمی میشه به نام تنظیم کننده ( پارالکس یا( AO .

معمولا همه دوربین ها مجهز به این تنظیمات نیستند ولی در این حد میشه گفت که شباهتی به حرکت در کنار جاده و نگاه کردن به دکل های برق توی یک ردیف داره طوریکه، دکل هایی که به ما نزدیکن تند تر از دکل هایی که از ما دور هستند حرکت میکنند. یه چیزی توی این مایه ها به بیان دیگه تفاوت بین زاویه دید روی اشیاء دورتر و نزدیک تر هست. توی دوربین این موضوع ممکنه باعث ایجاد مقدار کمی خطا در نشانه روی بشه. به همین دلیل بعضی دوربین ها پارالکس رو تصحیح میکنن. برای تنظیم پارالکس کافیه مثل دوربین عکاسی عمل کنید. یعنی به شی نگاه کنید و اونقدر تنظیم کنید تا تصویر هدف واضح بشه دوستان من.

با توجه به اطلاعات بالا چطوری دوربین بخریم؟؟؟

خرید دوربین تفنگ بحثی است که چندین فاکتور را در بر میگیرد و در اکثر این ویژگی ها اگر چند مزایا وجود داشته باشد یک عیب هم خواهد بود.

در کل بنده پیشنهاد میکنم اگر می توانید همیشه برای اسلحه های خود دوربینی با توان متغییر بخرید، چون در زوم مینیموم تصویر واضحی دارند و اگر هم خواستید خیلی دقیق و حرفه ای تیر اندازی کنید میتوانید از قدرت بالای دوربینتان استفاده کنید.افرادی هم که دنبال شکارهستند خب نیاز به قدرت کمتری دارند تا آنهایی که میخوان هدف زنی کنند.

  دوربین های قدرت کم میدان دید بالایی دارند که برای شکارچی ها کار آمد تر میباشد

12-4 خیلی خوبه از طرفی اگر اسلحه بادی شما خیلی بزرگ و قوی هست باید دوربینی بخرید که زود از تنظیم خارج نمیشه و قدرت تحمل لگدهای دو جهته این نوع تفنگ ها رو داره یا به قولی برای تفنگ بادی Rate شده. فراموش نکنید که برای پایه دوربینتان هم حتما یک ترمز یا مقاومت بگیرید که در پشتش نصب کنید. حتما هم دقت کنید که دوربین و پایه هاش به هم بخورند. اگر بین انتخاب رتیکل ها مردد موندین توصیه میکنم با دوپلکس ها شروع کنید . بعدا که اسلحه هاتون زیاد شد میتونید مدل های دیگه رو هم امتحان کنید.


nbsp;